Skip to content

Please note :

Registration and abstract submission are closed ! 

 

Payment can be made only after registration. 

 

December 13-14, 2021
Please note- Conference location has changed

New location is : 
The international Convention Center – ICC Jerusalem, previously known as Binyanei Hauma 

Dear Colleagues,

On behalf of the Local Organizing and Scientific Committees, it is our great pleasure to invite you to participate in the 19th Israel Materials Engineering Conference (IMEC2021), to be held in Tel-Aviv on December 13–14, 2021. This internationally recognized vibrant conference is the 19th installment of an ongoing series, first held in 1981. It is the central conference of the materials community in Israel, combining fundamental and applied research. It brings together academia, research institutes, industry, investors, non-government organizations, and government representatives to exchange information, consolidate joint research programs, and discuss commercial endeavors and future opportunities.

The conference will attempt to reflect the recent breakthroughs in the field. It will cover a broad range of topics, including nanomaterials, biomaterials, materials for energy systems, cleantech, advanced characterization techniques, and more.

The broad coverage by IMEC2021 should provide scientific inspiration and stimulation to an interdisciplinary audience, including materials, mechanical, electrical, chemical, aeronautical, biomedical, environmental, and nuclear engineers, as well as chemists,physicists, archaeologists, and professionals in life sciences and medicine. Each day, several plenary presentations will be given by internationally renowned scientists discussing novel classes of materials and advanced characterization techniques, emphasizing their role in global development. We are both honored and proud of the distinguished guest speakers from abroad that have confirmed their participation in IMEC2021! The conference will also include specialized topical sessions, poster sessions, and a commercial exhibition. 

The commercial exhibition will feature the latest equipment, materials, and services available in Israel. The Local Organizing Committee made sure to enable a large exhibition venue with modern facilities and sufficient opportunities for interaction. We also decided to subsidize the registration fees for students, making it easier for them to attend. Exhibitors and sponsors are invited to contact us or the conference secretariat in order to learn more about possible contributions to the conference.

We hope to have the honor of welcoming you to IMEC2021.

Note: The conference will be taken place as a “face-to-face” mode and thus will be conducted under “TAV YAROK” and updated COVID19 instructions.

FOR ADDITIONAL INFORMATION EXHIBITORS OR SPONSORS 

Notice: Deadlines Extended

IMPORTANT DATES :

New Deadliness  
   
November 18th, 2021

Last and final Deadline for abstract submition.  

December 12 th

Mid Rate will expire

Dec. 13-14, 2021

IMEC2021 Conference 

 

Sincerely yours,
Professor Shachar Richter
Chairman

Dr. Noa Lachaman, Prof. Brian Rosen, Professor Yosi Shacham
Local Organizing Committee

Conference organizers- Mantver ltd.

Contact Us

Prof. Richter Shachar Chairman
03-6405711
imec2021@tauex.tau.ac.il


 

 


Covid 19- Green pass restrictions
 

Dear participants,

It is most important for us to let you know that our conference stands under the  “Green Pass Restrictions”

In order to enter our conference , you must comply with the Green Pass restrictions, and present one of the two certificates below:

  1. A Green Pass, along with identity document (I.D., driver's license, passport).
    Present the Pass on a Traffic Light App screen or a hardcopy with a QR code.
     
  2. Negative test results on a privately-funded rapid (antigen) test are valid for 24 hours from the time of testing. You may present either the QR code of the test itself or use the test to get a 24-hour Green Pass issued by scanning the QR code via the Traffic Light App.

Speakers

Plenary

Scientific Committee

Ulyana Shimanovich

WIS

Maytal Caspary Toroker

Tech

Guy Makov

BGU

Ilan Goldfarb

TAU

Shachar Richter

TAU

Doron Naveh

BIU

Alexander Strikovsky 

Intel

Rakefet Ofek Almog

Azrieli College

Mirit Sharabi

Ariel

Shmuel Kening

Shenkar College

Eitan Tiferet

AEAI/NRCN

Amnon Shirizly

Rafael

Malki Pinkas

NRCN

Zev Miller

IAI

Lioz Etgar

HUJI

Rami Cohen

Elbit/Elop

Ronen Verker SNRC

 

Local Organizing Committee

Shachar Richter

Brian Rosen

Noa Lachman-Senesh

Yosi Shacham 

Sponsors

Platinum

Gold

Scientific Exhibition

Registration

08:00 - 09:00

Plenary 1 - Noam Eliaz - Tel Aviv Univesity

09:00 - 09:45 Teddy Hall A

Towards Additive Manufacturing of Novel Aluminum-Based Self-Healing Metal Matrix Composites by Directed Energy Deposition (DED)

Plenary 2 - Gitty Frey - Technion

09:45 - 10:30 Teddy Hall A

Organic electronics: An interface user

Coffee break

10:30 - 11:00

Session 1 - Materials for Energy I

Teddy Hall A

Session chair:
Doron Urbach

Title Speaker TIME

Anharmonic semiconductors - Lessons Learned from Halide perovskites

Omer Yaffe
Weizmann Institute of Science
11:00-11:20
Buckling and tolerance in semiconductors perovskite CsPbBr_3 nanostructures  Yehonadav Bekenstein
Technion
11:20-11:40
Spatial External Luminescence Efficiency of Perovskite Solar Cells Mor Fiegenbaum-Raz
Tel Aviv University
11:40-11:55
Coexisting multiple glassy phases with different compositions in NFA-based Organic solar cells Oded Nahor
Technion
11:55-12:10
 

Hydrogen-Bromine Redox-Flow Batteries

David Zitoun
Bar-Ilan  University
12:10-12:25
Low dimensional perovskite and their applications in photovoltaic cells, nanostructures and semitransparency  Lioz Etgar
The Hebrew University of Jerusalem
12:25-12:45
MoS2-based Nanocomposites for Water Decontamination Ines Zucker
Tel Aviv University
12:45-13:05

Session 2 - 2D Materials I

Teddy Hall B

Session chairs:
Doron Naveh , Ariel Ismach

Title Speaker TIME
A place where everyone matters – interfaces in functional nanostructures Maya Bar-Sadan
Ben-Gurion University of the Negev
11:00-11:20
Interlayer electronic transport in bilayer graphene systems Elad Koren
Technion
11:20-11:40
Spaghetti and lasagne: the cooking of 1D and 2D nanomaterials Daniel Gilbert Nessim
Bar Ilan University
11:40-11:55
Metal-Organic Chemical Vapor Deposition of Wafer-Scale and Carbon- Free WS2 Atomic Layers Assael Cohen
Tel Aviv University
11:55-12:10
Graphene-based Conformal Coating: How to Avoid Hot Spots? Avia Ohayon-Lavi
Ben-Gurion University of the Negev
12:10-12:25
Heat transfer in Graphene foams Assaf Ya'akobovich
Ben-Gurion University of the Negev
12:25-12:45
The Fascinating Frictional Properties of Layered Materials Oded Hod
Tel Aviv University
12:45-13:05

Session 3 - Additive Manufacturing I (Metals)

Teddy Hall C

Session chairs:
Amnon Shirizly , Eitan Tiferet

   Title Speaker TIME
      A study of pre-heating stages in electron beam melting Gennady Ziskind
Ben-Gurion University of the Negev
11:00-11:20
      Residual stress and texture characterization of curved parts in SLM and EBM additive manufactured Ti-6wt%Al-4wt%V tubes Elad Caspi 11:20-11:40
Effect of roughness on energy absorption in AM Ti6Al4V thin walled cylinders Shmuel Osovski
Technion
11:40-12:00
Leveraging additive manufacturing process simulation to meet contradicting geometrical requirements Roman Bendersky
RAFAEL
12:00-12:15
The influence of Electrochemically Charged Hydrogen on the Mechanical behavior of Electron Beam Melting (EBM) and Wrought Ti-6Al-4V using the Small Punch Test (SPT) Noa Lulu-Bitton
Tel Aviv University / NCRN
12:15-12:30
Novel Thermotopographic Analysis of Electron Beam Additive Manufacturing Process Using Stock Arcam Q20 Plus Yaron Ganor
Rotem
12:30-12:45
Mechanical Properties, Metallurgical Characteristics and Anisotropy of Additive Manufacturing of 316L Daniel Moreno
Beth Shemesh Engines LTD
12:45-13:00

Session 4 - Analytical Techniques

Oren Hall 2

Session chairs:
Yaron Kauffmann , Atzmon Vakahi

   Title Speaker TIME
Combined Chemical & Electrical Analyses of Hetero-Structures:  Past, Present, Future Hagai Cohen
Weizmann Institute of Science
11:00-11:20
Unambiguous structure determination of intermetallics using electron crystallography methods Louisa Meshi
Ben-Gurion University of the Negev
11:20-11:40
Spiky Gold Nanostructures Aleksei Solomonov
Weizmann Institute of Science
11:40-11:55
Unraveling the rate of the reverse martensitic transformation: A microsecond-scale time-resolved X-ray diffraction study Asaf Dana
Technion
11:55-12:10
Advanced Imaging and Analysis of Inorganic-Organic Hybrid Nano-Structures Fabricated via Sequential Infiltration Synthesis Maya Barzilay
Technion
12:10-12:25
Opportunities at the new Soreq accelerator facility neutron source Arik Kreisel
Nuclear research center
12:25-12:45
Characterization of Nanostructured Alloys with FIB Tomography  Inna Popov
The Hebrew University of Jerusalem
12:45-13:05

Session 5 - Corrosion & Coating

Oren Hall 3

Session chairs:
Yair Ein Eli
Tal Kaufman 

   Title Speaker TIME

Corrosion resistance and catalytic activity of nanocrystalline alloys of molybdenum and tantalum carbide

Brian Rosen
Tel Aviv University
11:00-11:20
A fascinating journey into the world of corrosion: New book “Corrosion: monitoring, control, and prevention” Alec Groysman
Technion
11:20-11:40
Hydrogen Induced Degradation of Electrochemically Charged Electron Beam Melted (EBM) and Wrought Ti-6Al-4V Alloys Nissim Navi
NCRN
11:40-12:00
Effect of Plasma electrolytic oxidation treatment on corrosion behavior of AZ91D, AM50, AE42 and MRI 230D magnesium alloys  Barbara Kazanski
Azrieli College of Engineering
12:00-12:15
A systematic deposition parameters study of boron carbide coatings onto aluminum substrates

Sharon Waichman
Rotem/NCRN

12:15-12:30

A breakthrough technological solution in the nano-conformal coating world

Tal Kaufman
Simtal

12:30-12:45
     

Lunch and poster session

13:00 - 14:30

Session 6 - Materials for Energy II

Teddy Hall A

Session chairs:
Lioz Etgar

   Title Speaker TIME

Metal-oxide photoelectrodes for solar water splitting

Daniel Grave
Ben-Gurion University of the Negev
14:30-14:50
Design of Aerogel-based Electrocatalysts for Oxygen Reduction Rection in Fuel Cells Lior Elbaz
Bar Ilan University
14:50-15:10
Graphite-GnP-salt composite: Thermal properties enhancement for energy storage applications

Adi Lavi

Ben-Gurion University of the Negev

15:10-15:25
Methanol conversion to hydrogen on copper surfaces: A molecular level study Roey Ben David
Weizmann Institute of Science
15:25-15:40
Assembly of a MOF Membrane on Solid Electrocatalyst: Molecular-Level Control Over Heterogeneous CO2 Reduction Subhabrata Mukhopadhyay
Ben-Gurion University of the Negev

 
15:40-15:55
Carbon Nitride Layers as Light-Harvesting Semiconductors for Photoelectrochemical Cells Menny Shalom
Ben-Gurion University of the Negev
15:55-16:15
IR Nanospectroscopy Measurements Uncover Structure-Reactivity Correlations in Catalytic Nanostructures  Elad Gross
The Hebrew University of Jerusalem
16:15-16:35

Session 7 - 2D Materials II

Teddy Hall B

Session chairs:
Doron Naveh, Ariel Ismach

   Title Speaker TIME

The influence of global and local magnetism on optical properties of two-dimensional semiconductors

Efrat Lifshitz
Technion
14:30-14:50

Effects of non-uniform strain in transition-metal dichalcogenides

 

Moshe Harats
Ben-Gurion University of the Negev
14:50-15:10
Asymmetric “misfit” nanotubes: Chemical affinity outwits the entropy at high-temperature solid-state reactions  M.B. Sreedhara
Weizmann Institute of Science
15:10-15:25
Molten Salt-Assisted Exfoliation of Graphite to Graphene:  A Mechanistic Study

Efrat Ruse

Nuclear Research Center

15:25-15:40
Study of 2D Alloys Bi2Se(3-x)Sx Optical and Optoelectronic Properties  Michal Poplinger
Bar Ilan University 
15:40-15:55

Electrical Contact Resistance to Atomically Thin Semiconductors

Eilam Yalon
Technion
15:55-16:15

"Slide-Tronics"

Moshe Ben-Shalom
Tel Aviv University
16:20-16:40

Session 8 - Oxides and Engineered Quantum Materials

Teddy Hall C

Session chairs:
Yoram Dagan , Shmulik Hayun

   Title Speaker TIME
Surface state at BaSnO3 evidenced by angle-resolved photoemission spectroscopy and ab initio calculations Muntaser Naamneh
Ben-Gurion University of the Negev
14:30-14:50
Imaging the magnetic landscape in a superconductor-correlated insulator alternate stacking 4Hb-TaS2 Beena Kalisky
Bar Ilan University
14:50-15:10
Strain glass properties in Sm doped ceria  Anna Lavie
Weizmann Institute of Science
15:10-15:25
Water adsorption and oxidation in the Th1-xUxO2 system Lee Shelly
Ben-Gurion University of the Negev / NCRN
15:25-15:40
On the stability of MXene in aqueous colloidal suspensions Maxim Sokol
Tel Aviv University
15:40-16:00
Processing and properties of transparent ceramics by high-pressure spark plasma sintering Barak Ratzker
 Tel Aviv University 
16:00-16:15
Oxide interfaces and device building blocks for oxide electronics Lior Kornblum
Technion
16:15-16:35
MeV Proton induced radiation damage in tungsten and tantalum Inbal Segev Gavish
Technion
16:35-16:50

Session 9 - Metallurgy and Processing

Oren Hall 2

Session chairs:
Louisa Meshi , Nachum Frage

   Title Speaker TIME
Thermochemistry of High Entropy Alloys Shmuel Hayun
Ben-Gurion University of the Negev
14:30-14:50
The role of grain and interphase boundaries in nucleation-controlled plasticity Eugen Rabkin
Technion
14:50-15:10
Solid-state dewetting synthesis of Nickel-Platinum nanoparticles Mor Levi
Technion
15:10-15:25
Comprehensive study of phase transitions in Al0.5CoCrFeNi high-entropy alloy at intermediate temperatures (400 ≤ T ≤ 900℃) Einat Strumza
Ben-Gurion University of the Negev
15:25-15:40
Emerging Opportunities in the Fields of Metallurgy and Processing Itamar Gutman
Rafael
15:40-16:00

Phase diagrams under pressure: Experiments and thermodynamic modelling

Eyal Yahel
Kamag
16:00-16:20
 Periodic Nanowire Arrays with Alternating Compositions and Structures Fabricated using a Simultaneous Nanowire Formation Step Ofer Burg
The Hebrew University of Jerusalem
16:20-16:35

Session 10 - Additive Manufacturing II (metals)

Oren Hall 3

Session chairs:
Amnon Shirizly

   Title Speaker TIME

Development of generic parameters for additive manufacturing (AM) of Ti-alloys and 316L SS by powder bed electron beam melting (EBM) method

Eitan Tiferet
NRCN, Rotem Ind, AEAI
14:30-14:50
Additive Manufacturing in Biomedical Applications Galit Katarivas Levy
Ben-Gurion University of the Negev
14:50-15:10
Compositionally graded SS316 to C300 Maraging steel using additive manufacturing Adi Ben-Artzy
Ben-Gurion University of the Negev / Berekely
15:10-15:30
Additive manufacturing of high entropy alloy WTaMoNbV produced by SLM process using elemental powder mixture Tomer Ron
Ben-Gurion University of the Negev
15:30-15:45
Additively manufactured Ti-6Al-4V lattice infiltrated with biodegradable Zn-base alloy as a hybrid structure for osseointegrated implants  Noa Gabay
Ben-Gurion University of the Negev
16:00-16:15

Pushing LPBF the the edge - the boundaries between design and manufacturing

Yuval Gale
IAI
16:15-16:30

Happy hour, poster session and undergraduate projects flash session

16:30 - 18:00

Registration

08:00 - 09:00

Plenary 3 - Uri Banin - The Hebrew University

09:00 - 09:45 Teddy Hall A

Colloidal Semiconductor Nanocrystals: From Artificial Atoms to Artififical Molecules

Plenary 4 - Lia Addadi- Weizmann Institute of Science

09:45 - 10:30 Teddy Hall A

Biogenic nano-scale mirrors and light scatterers, built of organic crystals, and engineered to fulfill optical functions

Coffee break

10:30 - 11:00

Session 11 - Soft matter and Bio materials I

Teddy Hall A

Session chairs:
Jacob Klein , Alejandro Sosnik

   Title Speaker TIME
Peptides assemblies as a versatile platform for enhancing the functionality of biomaterials Hanna Rapaport
Ben-Gurion University of the Negev
11:00-11:20
Where plants meet material science: “bio-facturing” cellulose fibers with tailored properties Filipe Natalio
Weizmann Institute of Science   
11:20-11:40

Tuning the size and composition of nanohydrogels using a “phantom monomer” for biological applications

Gerardo Byk
Bar Ilan University
11:40-11:55
Hierarchical Assembly Pathways of Spermine-Induced Tubulin Conical-Spiral Architectures Yael Levi-Kalisman
The Hebrew University of Jerusalem
11:55-12:10
Mechanical Regulation of the Cytotoxic Activity of Natural Killer Cells Lital Mordechay
Bar Ilan University
12:10-12:25
Dynamic and stimuli-responsive protein constructs via interfacial engineering Eyal Golub
Bar Ilan University
12:25-12:45
Proteins as a Game changer in Biomaterials Luai Khoury
Technion
12:45-13:05

Session 12 - Polymers and Composites

Teddy Hall B

Session chairs:
Roy Shenhar , Shmuel Kenig

   Title Speaker TIME
Compression-enhanced thermal conductivity of polymer composites  Oren Regev
Ben-Gurion University of the Negev
11:00-11:20
Enhancing the mechanical properties of polymers via metal-ligand interactions Yuval Vidavsky
Nuclear research center
11:20-11:35
Polymer- metal oxide nanocomposites and nanostructures via vapor-phase based growth within polymers Tamar Segal-Peretz
Technion
11:35-11:55
Short Fibers Polymer Matrix Composites (PMCs) Micro-Thermo-Mechanical Material Parametric Optimization Omri Yannay
Ansys
11:55-12:10
Surface functionalization of textile as a tool for fabrication of smart fabrics Elizabeth Amir
Shenkar 
12:10-12:30
Infrared Irradiated Reversible Shape Memory Polymer Mechanisms Ronen Verker
Nuclear research center
12:30-12:45
On the swelling of hydrogen-bond dominated polymer networks Noy Cohen
Technion
12:45-13:05

Session 13 - Surfaces of Materials

Teddy Hall C

Session chairs:
Ilan Goldfarb

   Title Speaker TIME
Tracking the microscopic pathways of molecule's accommodation on a metal surface Igor Rahinov
The Open University
11:00-11:20
Bioinspired and Meta-Materials - the Nearest Future of the Materials Science and Engineering Edward Bormashenko
Ariel University
11:20-11:40

Capping layers for SrVO3 films and their influence on the near-surface region

 Shaked Caspi

Technion

 

11:40-11:55
Surface Pyroelectricity and Piezoelectricity of Centrosymmetric Crystals David Ehre
Weizmann Institute of Science   
11:55-12:10
Stability of cubic tin sulphide nanocrystals: role of ammonium chloride surfactant headgroups

 Ran Eitan Abutbul

Ben-Gurion University/Weizmann Institute of Science

12:10-12:25
The physical and cellular mechanism of nano-crystals based color change in zebrafish Dvir Gur
Weizmann Institute of Science   
12:25-12:45
Observing Electrochemical Reactions on Suspended Graphene: An Operando Kelvin Probe Force Microscopy Approach Eren Baran
Weizmann Institute of Science   
12:45-13:05

Session 14 - Additive Manufacturing (General)

Oren Hall 2

Session chairs:
Noam Eliaz

Title Speaker TIME

The perks of using fused filament fabrication in polymer matrix composites processing

Noa Lachamn
Tel Aviv University
11:00-11:20

Towards Smart Flexible Batteries

Diana Golodnitzki
Tel Aviv University
11:20-11:40

THE GUTENBERG-WRITE FUTURE

With 3D composite printing into aerospace structures

Rotem Almany Magal

Elbit

11:40-12:00
Long-term stabilized amorphous calcium carbonate (ACC) as an ink for bio-inspired 3D printing

Hadar Shaked

Technion

12:00-12:15
Additive Manufacturing of 3D Wooden Structures Doron Kam
The Hebrew University of Jerusalem
12:15-12:30
Particle-Free inks for 3D printing Dense Ceramic Structures by DLP Tamar Rosental
The Hebrew University of Jerusalem
12:30-12:45
     

Session 15 - Computational and Theory

Oren Hall 3

Session chairs:
Leeor Kronik , Maytal Caspary Toroker

Title Speaker TIME
Performance of modified MP2 methods for solids Tamar Goldzak Mizrachi
Bar Ilan University
11:00-11:20
Approaches for controlling the mechanism of molecular catalysts towards ORR Ilya Grinberg
Bar Ilan University
11:20-11:40
Materials Modelling of π-Phase Monochalcogenide semiconductors Guy Makov
Ben-Gurion University of the Negev
11:40-12:00

The Effect of Cluster Size on the Intra-Cluster Ionic Polymerization Process

Tamar Stein

Hebrew University

12:00-12:20
Flexoelectricity and Ferroelectric Domain Walls: Landau Theory from Density-Functional Theory Calculations Oswaldo Dieguez
Tel Aviv University
12:20-12:40

Computational studies of structure, composition, and electrochemical behavior of Li-ion battery components

Dan Thomas Major
Bar Ilan University
12:40-13:00

Lunch and poster session

13:00 - 14:30

Session 16 - Soft matter and Bio materials II

Teddy Hall A

Session chairs:
Jacob Klein, Alejandro Sosnik

Title Speaker TIME

Self-assembly phenomenon in biomaterials science

Ulyana Shimanovich
Weizmann Institute of Science
14:30-14:50

A multiscale study of bacterial biofilms. From isolated components to multicellular organisms

Liraz Chai
The Hebrew University of Jerusalem
14:50-15:10
A study of the SARS CoV-2 Spike protein adsorption on to various surfaces  Daniela Dobrynin
Technion
15:10-15:25

Dynamic Surface-Layer Coiled Coil Proteins Processing Analog-to-Digital Information

 

Guillaume Le Saux
Ben- Gurion Yniversity

of the Negev

15:25-15:40
The influence of flexible mechanical constraints on the swelling of gels Michal Levin
Technion
15:40-16:00
Designing New Bioinspired 3D Nanostructure for Biological Applications Lihi Adler-Abramovich
Tel Aviv University
16:00-16:20
Cell Mechanomics for Precision Nanomedicine in Cancer Ofra Benny
The Hebrew University of Jerusalem
16:20-16:40

Session 17 - Magnetic and Electronic Materials

Teddy Hall B

Session chairs:
Rakefet Ofek Almog , Alexander Strikovsky

Title Speaker TIME
TUNING RESISTIVE SWITCHING IN ENGINEERED MOTT INSULATORS Yoav Kalcheim
Technion
14:30-14:50
Controlling the Helicity of Aromatic Materials Ori Gidron
The Hebrew University of Jerusalem
14:50-15:10
Nanostructure effects in piezoelectric semiconductors and related magneto-semiconductor composites  Yonatan Calahorra
Technion
15:10-15:30
Non-classical electrostriction: current understanding and potential applications Igor Lubomirsky
Weizmann Institute of Science
15:30-15:50
Characterization of ZnO Nanostructures Decorated with Noble Metal Nano Particles Rakefet Ofek Almog
Azrieli College of Engineering
15:50-16:05

Package Materials & Processes for High-Speed IO – A Review

Ran Manor
NVIDIA
16:05-16:25
Exploiting compositional variations in epitaxial Permalloy-silicide nanostructures on silicon to affect their magnetic properties Anjan Bhukta
Tel Aviv University
16:25-16:40

Session 18 - Mechanical and Structural Materials

Teddy Hall C

Session chairs:
Mirit Sharabi,Dan Mordehai

   Title Speaker TIME
Hierarchical interfaces as fracture propagation traps in natural layered com
posites
Daniel Wagner
Weizmann Institute of Science
14:30-14:50
Macro to micro in fracture –  from macroscopic cleavage energy to atomistic bond breaking mechanisms Dov Sherman
Tel Aviv University
14:50-15:10
A polarized micro-Raman study of necked epoxy fibers XiaoMeng Sui
Weizmann Institute of Science
15:10-15:25
Extracellular Matrix Mechanics and Disease States Joshua M. Grolman
Technion
15:25-15:45
Tracking twin boundary jerky motion at nanometer and microsecond scales Emil Bronstein
Technion
15:45-16:00
Plant wings as biocomposites Benny Bar on
Ben-Gurion University of the Negev
16:00-16:20
Complex hierarchical biominerals are the result of differential facet growth of a simple habit Emanuel Avrahami
Weizmann Institute of Science
16:20-16:35
Polymer beads as interfacial obstacles in fibre composites Carol Rodricks
Weizmann Institute of Science
16:35-16:50

Session 19 - Materials for Optics

Oren Hall 2

Session chairs:
Tal Ellenbogen, Rami Cohen

Title Speaker TIME
Heralded spectroscopy reveals exciton-exciton correlations in single colloidal nanocrystals Dan Oron
Weizmann Institute of Science
14:30-14:50

“Polarization Origin of Photoconductivity in MAPbI3 Thin Films

Cecile Saguy

Technion

14:50-15:05
Superfluorescence in perovskite superlattices triggered by free electrons Orr Be'er
Technion
15:05-15:20
Cathodoluminescence Nanoscopy of Plasmonic Structures Adi Salomon
Bar Ilan University
15:20-15:40
Broadband Emission from Metal-Halide Perovskites – Towards Light Emitting Diodes Ido Hadar
The Hebrew University of Jerusalem
15:40-16:00

Challenges in the design of Electro-Optics parts, using AM (additive manufacturing) of aluminum

Yoav Dias
Elbit
16:00-16:20
Plasmonic cavities and individual quantum emitters in the strong coupling limit Ora Bitton
Weizmann Institute of Science
16:20-16:35

Session 20-Materials for Defense and Security

Oren Hall 3

Session chairs:
Orna Bruer, Michaek Gozin

Title Speaker TIME

Materials for Defense

Ehud Galun 14:30-14:50

“Combustion of Boron-Water-AN Solid Propellants

Yinon Yavor

Afeka College

14:50-15:10
 The  Plant Age; Materials for the future Oded Shoseyov
Hebrew University
15:10-15:30
    15:30-15:45
 IMPACT RESPONSE OF THERMOREVERSIBLE METHYLCELLULOSE HYDROGELS Daniel Rittel
Technion
15:45-16:05

Design Considerations in Energetic Materials Compatibility: Imbuing Service- Long Robustness of Weapon System Attributes

Eran Tuval
IDF/Aegisium
16:05-16:25
 Compounding and 3D Printing of a Tailored Electromagnetic Radiation Absorber Matan Levin
Technion/Rafael 
16:25-16:40

Coffee break and poster session

16:30 - 17:00

Plenary 5 -Yaniv Geblstein- Ben Gurion University ; Poster prizes and concluding remarks

17:00 - 18:00 Teddy Hall A

Development of highly efficient thermoelectric materials and devices

Instructions 2021

Dear IMEC Participants, 

Please find below various instructions for those giving talks at the upcoming IMEC conference. 

1) Plenary sessions will be 40 minutes long with an additional 5 minutes for questions

2) Invited talks will be 20 minutes long including questions 

3) Contributed talks will be 15 minutes long including questions

4) Presenters are kindly requested to arrive with a flash drive/disk-on-key containing their presentation.

Presentors should arrive an hour before their presentation to the presenter preparation room.
To your presentation hall you should arrive at least 20 min before your presentation starts.

Those wishing to present directly from their laptops (not recommended) should inform us ahead of time (lilach@mantver.co.il) so we can check and prepare for compatibility issues. 

Please try to avoid Mac computer due to compatibility issues.

We recommend presentation will be in a PDF format. If your presentation is PPT format, make sure your font is Ariel or Times new roman

Posters should be no larger than 100 cm high by 70 cm long  (this is a recommendation only) . Poster presenters should hang their poster before the first coffee break according to a list which will be published on-site 

Flash Session - instructions regarding this session will be sent in a separate email. 

Looking forward to seeing everyone in December!

Sincerely,
Prof. Shachar Richter


Click here for details about: 
The international Convention Center – ICC Jerusalem, previously known as Binyanei Hauma

Special accommodation prices for imec2021 participants, Click here

 


Register with Pros

Accessibility Features

Font Size

Contrast